Dendroterapia – lecznicza moc drzew
Dendroterapia – lecznicza moc drzew

Dendroterapia to naturalna metoda leczenia wykorzystująca energię drzew. Polega na czerpaniu dobroczynnego promieniowania z drzew poprzez ich dotykanie lub przytulanie. Drzewa mogą wpływać na pobudzenie lub uspokojenie organizmu, łagodzić zmęczenie, działać antydepresyjnie. Wśród zwolenników medycyny naturalnej dendroterapia jest z powodzeniem uprawiana od lat, niemal na całym świecie. Warto pamiętać, że tylko zdrowe drzewa mają silne właściwości energetyczne. Nie należy się więc przytulać do drzew chorych, poskręcanych, z uschniętymi gałęziami, czy jemiołą.

Drzewolecznictwo a nauka

Niemiecki badacz i przyrodnik Manfred Himmel twierdził, że obcowanie z drzewami dostarcza człowiekowi zdrowotnej energii. Dendroterapia korzystnie wpływa na układ nerwowy i pozwala na oderwanie się od problemów codzienności. Według Himmela każdy człowiek, poprzez przytulanie się do drzew, może czerpać dobroczynną energię lub znaleźć ukojenie dolegliwości psychicznych i fizycznych. Podczas spaceru w parku lub lesie najlepiej dotykać drzew gołymi rękami, jednocześnie opierać się o pień plecami i głową. Można również stanąć przodem do drzewa i objąć je dłońmi. Wiosną i latem warto położyć się na ziemi opierając bose stopy o pień drzewa.
Najlepsze efekty przynosi stosowanie dendroterapii wcześnie rano lub w godzinach popołudniowych, po 16:00, ale nie później niż na 2-3 godziny przed snem. Warto pamiętać, by pojedyncza sesja nie trwała dłużej niż 5 minut. Drzewolecznicto można uprawiać przez cały rok.

Które drzewo będzie dla Ciebie najlepsze?

Każdy gatunek drzewa ma inne działanie. Przed spacerem w lesie warto poznać właściwości poszczególnych gatunków drzew. Dzięki temu będziesz mieć pewność, które z drzew najlepiej przysłużą się Twojemu zdrowiu i samopoczuciu w danym momencie.

Sosna
Silnie jonizuje powietrze. Łagodzi zmęczenie, wspomaga leczenie dróg oddechowych, pomaga w walce z uporczywym kaszlem, katarem, wspiera odporność organizmu.

Brzoza

Nazywana jest drzewem witalnym, a jej właściwości od wieków doceniali Słowianie. Bardzo silnie jonizuje powietrze. Działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie, odpręża psychicznie i korzystnie wpływa na samopoczucie. Podobno potrafi zneutralizować każdą chorobę.

Dąb

Nazywany królem wszystkich drzew. Posiada silne właściwości wzmacniające psychikę. Poprawia pamięć i koncentrację, wspiera pozytywne myślenie i pomaga radzić sobie ze stresem. Korzystnie wpływa na układ krążenia i pracę serca.

Modrzew
Dobroczynnie wpływa na układ nerwowy. Polecany przy stanach melancholii, depresji. Odbudowuje pozytywną energię organizmu. Polecany jest również osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego.

Buk

Sprzyja poprawie humoru. Poprawia krążenie, a jego liście pomagają na ból głowy.

 

Podczas pobytu w Notera Hotel SPA warto wybrać się na spacer w Bory Tucholskie i przekonać się o mocy dendroterapii.

Posty powiązane

X